Dom pana Josefa to miejsce, w którym zatrzymał się czas. To osobliwe „muzeum”- kapelusz w przedpokoju, białe koszule zawieszone w szafie, a na kuchni pozostawione naczynia.
Pan Josef był pisarzem, propagatorem regionalnej kultury, historii i dialektu. Był honorowym członkiem miejscowego towarzystwa sztuki, muzykiem oraz badaczem lokalnych zwyczajów. Kilka lat temu ukazała się jego 300-stronicowa książka, w której zawarł swoje wspomnienia z lat młodości. Zgromadził kilkadziesiąt tysięcy slajdów przedstawiających miejscowość w przeszłości. Jego zbiory zostały już skatalogowane i poddane digitalizacji. Część zdjęć została opublikowana w książce.
Pan Josef zmarł pod koniec 2016 roku, dożywając sędziwego wieku.
Budynek jest duży i prezentuje typowy dla swojego regionu styl alpejski o tradycyjnej formie – jest dwukondygnacyjny, w kształcie prostokąta, zbudowany w konstrukcji drewnianej, z długimi balkonami na każdej z kondygnacji. Balustrady balkonów są bogato profilowane i dekorowane. Dach dwuspadowy ze zdobionymi wspornikami, poddasze użytkowe. Do XIX wieku ten styl był charakterystyczny dla budownictwa chłopskiego. Szybkie rozwinięcie turystyki w okolicy spowodowało, że w tej formie zaczęto budować pensjonaty, sanatoria, schroniska i hotele. Już na początku XX wieku w regionie zarejestrowano prawie 900 000 turystów, a dochody z turystyki całego obszaru były niemal 3-krotnie większe niż dochody kraju uzyskane z podatków.
Kolejny boom turystyczny przypadł na lata 50-te XX wieku i trwał do połowy lat 70-tych. Rozwinęła się infrastruktura, motoryzacja, urbanizacja. Zaczęły powstawać nowe hotele i prywatne pensjonaty, a do pobliskich miejscowości przyjeżdżali turyści z całej Europy zachodniej.
Dom pana Josefa prawdopodobnie był budynkiem wielorodzinnym (możliwe również, że kiedyś funkcjonował jako pensjonat). Na każdym piętrze są pomieszczenia mieszkalne z numerami pokoi. W każdym z nich meble, rzeczy codziennego użytku, książki, zabawki, obrazy. Na poddaszu i najwyższej kondygnacji znajdują się warsztaty pracy z mnóstwem prawideł i torebek. W domu najpewniej mieszkał również szewc/kaletnik. W pomieszczeniach stoją okryte kurzem zabytkowe maszyny szewskie, maszyny do pisania, telewizory z poprzedniej „epoki”, stare walizki, odkurzacz, rower.
Dom pana Josefa – URBEX PAŹDZIERNIK 2017
Text: Atlantis
Foto: Atlantis, Pavko
Dom pana Josefa – URBEX GALERIA: