Elektrownia parowa Fier została zbudowana w latach 60-tych w jednym w najważniejszych miast Albanii. W 2007 roku elektrownię zamknięto, a cały teren zakładu został sprzedany za symboliczną cenę 1 €.
Okręg Fier jest jednym z najbardziej rozwiniętych gospodarczo regionów Albanii. Przed wybuchem II wojny światowej był to głównie obszar rolniczy, gdzie zachowane były jeszcze cechy feudalizmu. Bogate złoża ropy przyciągnęły do Fier inwestorów. W latach 20-tych obszar 250.000 hektarów przejęła firma naftowa i rozpoczęła się przemysłowa eksploatacja szybów naftowych.
Tuż po zakończeniu wojny majątek naftowy przejął niemiecki koncern.
Lata 1945- 1990
W 1946 roku powstała Ludowa Republika Albanii. Mimo, że rola ZSRR w wyzwoleniu kraju była znikoma, (dzięki temu Albania stała się jedynym krajem, który zachował niezależność po II wojnie światowej) w 1948 r. doszło do rozłamu na bloku wschodnim, a Albania opowiedziała się za Związkiem Radzieckim. Rząd Hodży rozpoczął wprowadzanie reform specyficznych dla socjalizmu. Ogromną wagę przykładał do industrializacji i elektryfikacji.
Jako, że z czasem relacje Albanii z blokiem wschodnim pogorszyły się, poskutkowało to wstrzymaniem wsparcia gospodarczego od ZSRR. W 1961 Albania zerwała stosunki dyplomatyczne ze Związkiem Radzieckim, a w 1962 roku zaprzestała prac w składzie Układu Warszawskiego, z którego ostatecznie wystąpiła w roku 1968.
Phone lookup Canada , forgotten places, lost place, lostplaces, opuszczone miejsca, rotten place, urban exploration, urban explorer, urban exploring, urbex, urbex, URBEX FOTO, URBEX fotografia, URBEX photo, urbex photography, urbex Polska, urbex world, urbexfotografia, Verfall, verlassene Orte, Beauty of decay, opuszczone, zapomniane miejsca photo, przemysł, Power station, Kraftwerk, elektrárna, chłodnia kominowa, komin, para wodna, industry, Industrie, beton, kominy, cooling Tower, cooling towers,brutalizm, obiekt przemysłowy, produkcja, prąd, elektrycznośc, elektrownia parowa, fabryka nawozów, saletra amonowa, zakłady przemysłowe, zakład przemysłowy, fabryka, factory” width=”512″ height=”341″ />
Plany Hodży jednak były realizowane. Pomoc gospodarcza przyszła z Chin, a kraj intensywnie się rozbudowywał.
W wyniku tego rozwoju, obszar Fier stał się jednym z najważniejszych w kraju. Na jego terenie powstawały zakłady przemysłowe i fabryki. Głównymi gałęziami przemysłu był przemysł energetyczny (wydobycie i rafinacja ropy naftowej, wytwarzanie energii elektrycznej), chemiczny, mechaniczny i spożywczy. Aby wesprzeć gałęzie przemysłu ciężkiego, albańska spółka energetyczna zbudowała ogromną elektrownię parową. Obok powstała również fabryka nawozów do produkcji saletry amonowej.
Elektrownia parowa opalana olejem miała moc 186MW i była największą elektrociepłownią w kraju. Olej do spalania pochodził z sąsiedniej rafinerii.
Po 1990 roku
Lata 90-te przyniosły wiele zmian w strukturze gospodarki. Większość zakładów państwowych została sprzedana i trafiła w ręce prywatne.