Mooskombinat to lokal gastronomiczny przez wiele lat należący do Organizacji Handlowej (HO) – państwowego przedsiębiorstwa handlowego w radzieckiej strefie okupacyjnej. W budynku znajduje się duża sala z mozaiką, zaplecze kuchenne, a na piętrze kilka klimatycznych pokoi, do których wdziera się natura.
HO
Organizacja Handlowa powstała 3 lata po zakończeniu II wojny światowej. Przedsiębiorstwo obejmowało wszystkie dziedziny życia – od żywności po artykuły gospodarstwa domowego. Została podzielona na kilka sekcji: towary przemysłowe, żywność, restauracje, domy towarowe i hotele. Po krótkim czasie przygotowań HO otworzyło pod swoim „szyldem” pierwszy sklep tekstylno-obuwniczy. Towary nabyć można było za talony. Istniała również możliwość zakupu za gotówkę, jednak ceny towarów „bez talonu” jak na ówczesne zarobki były bardzo wysokie. Średnia płaca pracownika przemysłowego wynosiła wówczas ok. 200 DM, a za buty w sklepie HO należało zapłacić nawet 300 DM.
Organizacja w 1950 roku obniżyła ceny, a liczba punktów sprzedaży gwałtownie wzrosła. W 1950 r. istniało już 2300 sklepów, które wygenerowały około 26 procent sprzedaży detalicznej w NRD. Dziesięć lat później powstało 35 000 sklepów, co stanowiło ponad 37 procent sprzedaży. Szczególną cechą był handel specjalny – towary wysokiej jakości, które były dostępne tylko dla uprzywilejowanych grup (np. dla pracowników wojska i ich rodzin).
HO już na początku działalności poszerzyła swoja działalność o restauracje. Dokonano tego poprzez przejęcie już istniejących lokali, które były w rękach prywatnych lub zostały opuszczone w wyniku wojny. HO zawarła umowy najmu z właścicielami wielu restauracji, które dzięki zapewnieniu towarów w czasach deficytu zapewniały duże obroty. Charakterystyczną cechą lokali HO było ujednolicenie cen i menu. Kuchmistrze korzystali z dostępnych w NRD popularnych książek kucharskich z tradycyjnymi przepisami kuchni domowej. Hasłem przewodnim dla kucharzy w restauracjach HO było po prostu: „Gotuj smacznie!”
Mooskombinat
Mooskombinat to lokal gastronomiczny należący przez wiele lat do HO. Mieści się w uzdrowiskowej miejscowości, która do 1947 roku była kurortem dla oficerów Armii Czerwonej. Zanim stał się własnością Organizacji funkcjonował jako hotel z restauracją, który zbudowano prawdopodobnie na przełomie XIX i XX wieku (najstarsze wzmianki o hotelu pochodzą z roku 1905). Na potrzeby przekształcenia w lokal HO wymieniona została całkowicie elewacja budynku, bez zachowania jakichkolwiek zdobień czy detali. Okna z łukiem zastąpiły standardowe, a bryła zyskała typowo socrealistyczny, klockowaty kształt.
Na parterze Mooskombinatu mieści się duża sala z mozaiką przedstawiającą tańczącą parę w strojach ludowych. Na piętrze kilka pomieszczeń porośniętych mchem i paprociami. Prawdopodobnie znajdowały się tam pomieszczenia biurowo-gospodarcze i niewielkie zaplecze hotelowe.
Na przełomie lat 80 i 90 w związku ze zmianami ustrojowymi wiele placówek HO przestało istnieć. Niektóre z nich działają do dziś będąc w rękach prywatnych inwestorów.
Mooskombinat zakończył działalność jako restauracja HO w 1995 roku.
Mooskombinat URBEX – kwiecień 2018
Foto: Atlantis & Pavko
Text: Atlantis
Mooskombinat – URBEX GALERIA: