Niebieski pokój z piaskiem to małe pomieszczenie w jednym z domów na osiedlu robotniczym. Całą osadę już od dawna pochłania natura. Ostatnia rodzina wyprowadziła się w latach 80-tych XX wieku. Jeden z byłych mieszkańców na pewnym forum internetowym z sentymentem opisywał dorastanie w tej „wiosce” bez bieżącej wody i kanalizacji.
,europe exploration,urbex people,lostplaces,beauty in decay,forgotten,forgotten place,forgotten places,abandoned places,opuszczone miejsca,urban exploration polska,urbex, urbex polska,urbexfotografia, urbex foto,urbex photo,rotten place,Verfall, piasek, pustynia, wydmy, sand, desert, Dunes, Wüste, Dünen, blue room, diamenty, kopalnia diamentów, diamonds, diamond mine, Diamantenmine, ein verlassenes Dorf, eine verlassene Stadt, an abandoned village, an abandoned city, buty, shoes” width=”512″ height=”341″ />
Istnieje pogłoska, że niebieski pokój z piaskiem to dzieło – instalacja artystyczna – nieznanego twórcy. Nie ma żadnych dowodów na potwierdzenie tych przypuszczeń. Jeżeli jednak jest to prawda, to autor zapewne inspirował się opuszczonym miasteczkiem Kolmanskop w Namibii.
Historia obu tych miejsc ma kilka podobieństw.
Niebieski pokój z piaskiem to jedno z pomieszczeń w osadzie powstałej w wyniku boomu przemysłowego. W bliskiej okolicy rozpoczął działalność potężny zakład. Dla robotników wybudowano osiedle, które tętniło życiem, do momentu, aż zakład nie zaczął podupadać. Z powodu braku środków nie inwestowano w osadę, a brak remontów i modernizacji sprawił, że budynki zostały opuszczone.
Kolmanskop (Kolmannskuppe, Kolmanskuppe) to górnicze miasteczko pośrodku pustyni. Zostało założone po tym jak w okolicy natrafiono na diamenty. Znalezisko działało jak magnes – setki osadników podążyło za marzeniami. Osada bardzo szybko się rozrastała. Wybudowano setki domów, szpital, teatr, salę balową. W pustynnym mieście działała nawet fabryka lodu. Działała tam pierwsza na półkuli południowej linia tramwajowa oraz stacja rentgenowska. Miasto zaczęło podupadać po I wojnie światowej w wyniku spadków cen diamentów. Ostatecznie opustoszało po kilku dekadach. Teraz panuje tam piasek i wiatr. Wydmy wdzierają się do pomieszczeń, grzebiąc miasto marzeń.
Kolmanskop można zobaczyć w bardzo ciekawym dokumencie o czasie i entropii wyprodukowanym przez BBC – „Cuda Wszechświata – Przeznaczenie”. O osadzie, w której znajduje się niebieski pokój z piaskiem i pobliskiej fabryce powstał film dokumentalny.
Niebieski pokój z piaskiem to miejsce skłaniające do zadumy. Kiedyś tętniło życiem, pachniało nowością. Starzało się wraz z mieszkańcami. Teraz ulega powolnemu rozkładowi, aż do momentu kiedy roślinność i zjawiska pogodowe doprowadzą do kompletnego rozkładu i nie będzie po nim żadnego śladu.
Niebieski pokój z piaskiem – URBEX październik 2017
Text & Foto – Pavko
Niebieski pokój z piaskiem – URBEX GALERIA: