Obiekt Alfa powstały w latach 70-tych pełnił rolę tajnego laboratorium wojskowego, w którym prowadzono badania nad ochroną przed bronią masowego rażenia. W tamtym czasie był to najnowocześniejszy obiekt tej klasy.
Zimna Wojna
Okres Zimnej Wojny i rosnących napięć między mocarstwami ZSRR i USA niewątpliwie stanowił realne zagrożenie wybuchu kolejnego światowego konfliktu zbrojnego. W Polsce Ludowej, która znajdowała się pod dominacją Związku Radzieckiego już w 1952 roku weszła w życie ustawa, na mocy której przystąpiono do budowy obiektów ochronnych, m.in. schronów przeciwlotniczych na terenie najbardziej narażonych na atak miast. W związku z realnym zagrożeniem ataku bronią atomową, pod koniec lat 50-tych rozpoczęto również budowę schronów przeciwatomowych.
Zagrożeniem był nie tylko potencjalny atak jądrowy. Obawiano się również użycia broni biologicznej na skalę masową. W latach 70-tych powstał więc Obiekt Alfa – laboratorium wojskowe, w którym prowadzono badania nad ochroną przed tego typu bronią (m.in. laseczki wąglika czy pałeczki dżumy). Obiekt miał pełnić funkcję diagnostyczną w przypadku skażenia biologicznego lub chemicznego. Znajdowało się w nim laboratorium biologiczne III – najwyższej klasy bezpieczeństwa.
Obiekt Alfa pełnił również funkcję schronu. Choć jego powierzchnia wynosi 150m2, znajdowały się tu między innymi komory służące do odkażania i komory badawcze, laboratoria, gabinet lekarski, biuro i dyspozytornia a także maszynownia z wentylatorami i stacją filtrów, dostarczającymi powietrze z zewnątrz.
Po zakończeniu wyścigu zbrojeń i zimnej wojny Obiekt Alfa nadal pozostawał tajny. Prawdopodobnie jeszcze na początku XXI wieku był wykorzystywany jako ośrodek badań nad wytrzymałością organizmu ludzkiego i jego odporności na długotrwałą izolację, zmianę temperatur, wilgotności i ciśnienia.
Muzeum Zimnej Wojny
Obiekt Alfa został odtajniony w 2016 roku i udostępniony dla zwiedzających jako Muzeum Zimnej Wojny. Opiekę nad nim sprawowali miłośnicy historii i militariów, a miejsce odwiedzały setki osób. Obiekt przez cały czas posiadał oryginalne, w pełni sprawne instalacje i urządzenia.
W październiku 2019 roku twórcy muzeum otrzymali wypowiedzenie najmu (obiekt znajduje się na terenie instytutu badawczego wojskowej służby zdrowia.) Mimo petycji oraz apeli, nawet do samego ministra obrony narodowej, nie udało się uratować obiektu – pozostaje on nieczynny od 8 grudnia 2019 roku.
Źródło:
Text: Atlantis
Foto: J. & EJKSZ
OBIEKT ALFA – GALERIA: