Okrąglaki to kompleks wypoczynkowy położony nad jeziorem. O atrakcyjności lokalizacji może świadczyć fakt, że po drugiej stronie jeziora znajduje się „Ochabówka”, czyli rezydencja wybudowana w latach 60 XX w. dla Rady Państwa i nazywana tak przez miejscowych od nazwiska jej przewodniczącego Edwarda Ochaba. „Ochabówka” od 1989 r. należała do Kancelarii Prezydenta. Prezydenci Lech Kaczyński i Bronisław Komorowski obiecywali sprzedaż rezydencji w celu redukcji kosztów kancelarii. Na obietnicach się skończyło. Aktualnie jest to Ośrodek Szkoleniowo-Konferencyjny CBA.
Okrąglaki wybudowano w drugiej połowie lat 70 XX w. Koncepcja budowy ośrodka na miarę XXI w. pojawiła się już w 1972 r. Właścicielem ośrodka były Żyrardowskie Zakłady Przemysłu Lniarskiego. Na potrzeby budowy zakupiono działkę o powierzchni 8 ha oraz wieczyście wydzierżawiono 3 ha lasu. Kompleks wyglądający jak UFO składa się z trzech czteropiętrowych, okrągłych pawilonów mieszkalnych, piętrowego pawilonu recepcji i stołówki, piętrowego budynku socjalnego, kortów tenisowych, boiska, placu zabaw, stajni dla koni, parkingu na 150 aut. W ośrodku mogło przebywać 300 wczasowiczów w 120 pokojach z łazienkami. Ogromne wrażenie robią ściany w całym kompleksie, które są wyłożone wzorzystymi materiałowymi tapetami.
Zanim wybudowano Okrąglaki, Zakłady Lniarskie posiadały kilka innych ośrodków wczasowych dla swoich pracowników m.in. w Śliwinie i Zakopanem. W PRL większość zakładów pracy posiadało swoje zaplecze rekreacyjno-wypoczynkowe. Wszystkie obiekty były dostępne w puli Funduszu Wczasów Pracowniczych i teoretycznie każdy robotnik mógł korzystać z obiektów innych zakładów pracy. W praktyce niezbędne było skierowanie, a o jego otrzymaniu decydowała np. przynależność do partii lub brak historii opozycyjnej. Dodatkowo do najbardziej atrakcyjnych miejsc (np. Okrąglaki, Kozubnik) skierowania wydawały rady zakładowe.
Transformacja
Po zmianie ustroju Okrąglaki dalej zarządzane były przez Zakłady Lniarskie, zakład z wieloletnią historią – założony przez Filipa de Girarda, który wynalazł mechaniczną metodę przędzenia lnu. W 1997 r. zakłady, które w szczytowej formie zatrudniały prawie 10 000 ludzi upadły. Okrąglaki trafiły w prywatne ręce i z roku na rok podupadały. Do dziś na forach internetowych można natrafić na polecenia obiektu przez „wczasowiczów” z roku 2007 r, albo na ogłoszenia o obozie karate dla dzieci i młodzieży, który odbył się od 4 do 16 sierpnia 2007 r. Później Internet „zapomina” o Okrąglakach, aż do 2015 r. gdy pojawiła się oferta sprzedaży obiektu za kwotę 5 000 000 PLN. Od roku właścicielem terenu jest gmina, która szuka inwestora z pomysłem na to miejsce.
Co sprawiło, że tak atrakcyjny kompleks opustoszał z dnia na dzień? Najprawdopodobniej ogrzewanie, a raczej jego brak. W całym kompleksie brak jest instalacji centralnego ogrzewania, natomiast na wyposażeniu każdego pokoju był ogromny piecyk eklektyczny. (Jak bardzo rozczarowani musieli być „złomiarze” rozkradający obiekt, gdy nie natrafili na żeliwne kaloryfery.) O ile ogrzewaniem prądem 7 000 m² za czasów PRL nikt się nie przejmował, o tyle teraz rachunek za prąd powaliłby każdego.
Od kilku miesięcy o Okrąglakach jest bardzo głośno w środowisku eksploratorów. W tym przypadku URBEX (a raczej bezmyślność kilku blogerów) doprowadził do dewastacji obiektu. Pojawili się złodzieje oraz bezmyślni dewastatorzy niszczący wyposażenie, wybijający okna etc. W 2016 roku w Okrąglakach odbyła się sesja zdjęciowa Agnieszki Chylińskiej (fot.: 1, 2, 3, 4, 5, 6)¹ promująca jej najnowszy album. W pół roku obiekt zmienił się nie do poznania, z miejsca które wyglądało, jakby przed chwilą wyjechali wszyscy goście i pracownicy, w bezmyślnie zdewastowaną ruinę.
EDIT 2017.01.21:
Otrzymaliśmy bardzo ciekawego maila. Dzięki uprzejmości „Gutka” możemy podzielić się dodatkowymi, interesującymi informacjami:
„O ile dobrze pamiętam, to w latach świetności tego kompleksu organizowane były tam zawody brydżowe, na które zjeżdżali gracze z całego kraju. Były też takie sezony letnie koniec lat 80 (i początek 90), kiedy większość pokoi zajmowali goście jedynego wówczas państwa europejskiego na literę E – „Enerde”, a po okolicy kręciły się plastikowe auta marki trabant, w ilości kilkudziesięciu tuzinów w kolorach białych, szarych, ekri, a nawet jasnego różu.”
Szukając informacji o brydżu w „okrąglakach” natrafiliśmy na materiały potwierdzające, że w latach 80 XX w. odbywały się tam Mistrzostwa Polski.
¹ – materiały prasowe Warner Music Poland
OKRĄGLAKI – URBEX STYCZEŃ 2017
Text: Pavko
Foto: J., EJKSZ
OKRĄGLAKI – URBEX GALERIA: