Okrąglaki czyli wczasy w PRLu.

Okrąglaki - Rotundy - URBEX - musturbex

Okrąglaki to kompleks wypoczynkowy położony nad jeziorem. O atrakcyjności lokalizacji może świadczyć fakt, że po drugiej stronie jeziora znajduje się „Ochabówka”, czyli rezydencja wybudowana w latach 60 XX w. dla Rady Państwa i nazywana tak przez miejscowych od nazwiska jej przewodniczącego Edwarda Ochaba. „Ochabówka” od 1989 r. należała do Kancelarii Prezydenta. Prezydenci Lech Kaczyński i Bronisław Komorowski obiecywali sprzedaż rezydencji w celu redukcji kosztów kancelarii. Na obietnicach się skończyło. Aktualnie jest to Ośrodek Szkoleniowo-Konferencyjny CBA.

 

Okrąglaki - Rotundy - URBEX - musturbex

 

Okrąglaki - Rotundy - URBEX - musturbex

 

Okrąglaki wybudowano w drugiej połowie lat 70 XX w. Koncepcja budowy ośrodka na miarę XXI w. pojawiła się już w 1972 r. Właścicielem ośrodka były Żyrardowskie Zakłady Przemysłu Lniarskiego. Na potrzeby budowy zakupiono działkę o powierzchni 8 ha oraz wieczyście wydzierżawiono 3 ha lasu. Kompleks wyglądający jak UFO składa się z trzech czteropiętrowych, okrągłych pawilonów mieszkalnych, piętrowego pawilonu recepcji i stołówki, piętrowego budynku socjalnego, kortów tenisowych, boiska, placu zabaw, stajni dla koni, parkingu na 150 aut. W ośrodku mogło przebywać 300 wczasowiczów w 120 pokojach z łazienkami. Ogromne wrażenie robią ściany w całym kompleksie, które są wyłożone wzorzystymi materiałowymi tapetami.

 

Okrąglaki - Rotundy - URBEX - musturbex

 

Okrąglaki - Rotundy - URBEX - musturbex

 

Zanim wybudowano Okrąglaki, Zakłady Lniarskie posiadały kilka innych ośrodków wczasowych dla swoich pracowników m.in. w Śliwinie i Zakopanem. W PRL większość zakładów pracy posiadało swoje zaplecze rekreacyjno-wypoczynkowe. Wszystkie obiekty były dostępne w puli Funduszu Wczasów Pracowniczych i teoretycznie każdy robotnik mógł korzystać z obiektów innych zakładów pracy. W praktyce niezbędne było skierowanie, a o jego otrzymaniu decydowała np. przynależność do partii lub brak historii opozycyjnej. Dodatkowo do najbardziej atrakcyjnych miejsc (np. Okrąglaki, Kozubnik) skierowania wydawały rady zakładowe.

 

Okrąglaki - Rotundy - URBEX - musturbex

 

Okrąglaki - Rotundy - URBEX - musturbex

 

Transformacja

Po zmianie ustroju Okrąglaki dalej zarządzane były przez Zakłady Lniarskie, zakład z wieloletnią historią – założony przez Filipa de Girarda, który wynalazł mechaniczną metodę przędzenia lnu. W 1997 r. zakłady, które w szczytowej formie zatrudniały prawie 10 000 ludzi upadły. Okrąglaki trafiły w prywatne ręce i z roku na rok podupadały. Do dziś na forach internetowych można natrafić na polecenia obiektu przez „wczasowiczów” z roku 2007 r, albo na ogłoszenia o obozie karate dla dzieci i młodzieży, który odbył się od 4 do 16 sierpnia 2007 r. Później Internet „zapomina” o Okrąglakach, aż do 2015 r. gdy pojawiła się oferta sprzedaży obiektu za kwotę 5 000 000 PLN. Od roku właścicielem terenu jest gmina, która szuka inwestora z pomysłem na to miejsce.

 

Okrąglaki - Rotundy - URBEX - musturbex

 

Co sprawiło, że tak atrakcyjny kompleks opustoszał z dnia na dzień? Najprawdopodobniej ogrzewanie, a raczej jego brak. W całym kompleksie brak jest instalacji centralnego ogrzewania, natomiast na wyposażeniu każdego pokoju był ogromny piecyk eklektyczny. (Jak bardzo rozczarowani musieli być „złomiarze” rozkradający obiekt, gdy nie natrafili na żeliwne kaloryfery.) O ile ogrzewaniem prądem 7 000 m² za czasów PRL nikt się nie przejmował, o tyle teraz rachunek za prąd powaliłby każdego.

 

Okrąglaki - Rotundy - URBEX - musturbex

 

Od kilku miesięcy o Okrąglakach jest bardzo głośno w środowisku eksploratorów. W tym przypadku URBEX (a raczej bezmyślność kilku blogerów) doprowadził do dewastacji obiektu. Pojawili się złodzieje oraz bezmyślni dewastatorzy niszczący wyposażenie, wybijający okna etc. W 2016 roku  w Okrąglakach odbyła się sesja zdjęciowa Agnieszki Chylińskiej (fot.: 1, 2, 3, 4, 5, 6)¹ promująca jej najnowszy album. W pół roku obiekt zmienił się nie do poznania, z miejsca które wyglądało, jakby przed chwilą wyjechali wszyscy goście i pracownicy, w bezmyślnie zdewastowaną ruinę.

 

Okrąglaki - Rotundy - URBEX - musturbex

 

 

EDIT 2017.01.21:

Otrzymaliśmy bardzo ciekawego maila. Dzięki uprzejmości “Gutka” możemy podzielić się dodatkowymi, interesującymi informacjami:

“O ile dobrze pamiętam, to w latach świetności tego kompleksu organizowane były tam zawody brydżowe, na które zjeżdżali gracze z całego kraju. Były też takie sezony letnie koniec lat 80 (i początek 90), kiedy większość pokoi zajmowali goście  jedynego wówczas państwa europejskiego na literę E – “Enerde”, a po okolicy kręciły się plastikowe auta marki trabant, w ilości kilkudziesięciu tuzinów w kolorach białych, szarych, ekri, a nawet jasnego różu.”

Szukając informacji o brydżu w “okrąglakach” natrafiliśmy na materiały potwierdzające, że w latach 80 XX w. odbywały się tam Mistrzostwa Polski.

 

¹ – materiały prasowe Warner Music Poland

OKRĄGLAKI – URBEX STYCZEŃ 2017

Text: Pavko

Foto: J., EJKSZ

OKRĄGLAKI – URBEX GALERIA:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *