Opuszczona kamienica

Opuszczona kamienica Warszawa ul. Łucka 16 URBEX MustUrbex

Opuszczona kamienica to niemy świadek tragicznej historii. Można zaryzykować stwierdzeniem, że nad ulicą przy której się mieści wisi fatum. Okoliczni mieszkańcy nazywają ją „ulicą grozy”, opuszczone kamienice i oficyny, które przetrwały II wojnę światowa, nie przetrwały zmian ustrojowych po 1989 roku i procesu zwrotu kamienic spadkobiercom przedwojennych właścicieli. Dziś ulica mogłaby być planem filmowym horroru.

 

 

 

Pierwsze murowane zabudowania pojawiły się w okolicy w latach dwudziestych XIX wieku, powstała wtedy fabryka platerów, sreber i ozdób stołowych. Okolica szybko się rozwijała, w dwudziestoleciu międzywojennym wybudowano liczne kamienice. Jedną z nich jest ta odwiedzona przez nas.

 

 

 

We wrześniu 1939 roku podczas bombardowania miasta wspomniana wcześniej fabryka została częściowo zburzona,kamienice wtedy nieznacznie ucierpiały. Jedna z bomb trafiła w przydomowy warsztat. W 1940 roku naziści powołali dzielnicę żydowską – getto, którego mury mieściły się kilkadziesiąt metrów od ulicy, przy której dziś niszczeje opuszczona kamienica. Przy tej ulicy w sierpniu 1944 roku powstańcy toczyli walkę z okupantem, wielu tam zginęło. W październiku, gdy powstanie upadło, Niemcy zgromadzili rannych do podwórka najstarszej kamienicy przy ulicy i rozstrzelali. Szczątki powstańców leżały jeszcze w 1945 roku, gdy Niemców już w mieście nie było. Choć Wehrmacht zniszczył i spalił praktycznie całe miasto, o dziwo kamienice na opisywanej ulicy ocalały.

 

 

 

Po wojnie okolica była nazywana „dzikim zachodem”, takie skojarzenia wywoływał krajobraz zrujnowanych kamienic i oficyn. Miasto odbudowano. W 1992 r. najstarszy budynek przy opisywanej ulicy został wpisany do rejestru zabytków, a w 2012 r. został on zwrócony prawowitym właścicielom. Pozostałe przedwojenne kamienice dalej należą do miasta i nie doczekały się wpisu do rejestru zabytków. Budynki, mimo iż są własnością miasta nie doczekały się remontów. Mieszkańcy byli sukcesywnie wysiedlani, a jedyne prace zabezpieczające polegały na zamurowywaniu okien i drzwi wejściowych. Jak widać na zdjęciach zabezpieczenia te niewiele dały. W kamienicach osiedlali się bezdomni. Okoliczne budynki w ciągu ostatnich kilku lat, zwłaszcza ten wpisany do rejestru zabytków, były wielokrotnie podpalane. Niekiedy kilka razy w miesiącu!

 

 

 

Opuszczona kamienica niebawem zostanie wyburzona, przetarg na rozbiórkę ogłoszony w 2016 r. wygrała firma z Zagłębia.

 

URBEX – MAJ 2017 r.

Text: Pavko

Foto: J., EJKSZ

OPUSZCZONA KAMIENICA – URBEX GALERIA:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *