Opuszczona szkoła – „Dzisiaj uczniem, jutro Gagarinem” ¹. Tak krzyczy hasło – patrz w przyszłość! Dziś jesteś tu, jutro sięgnij gwiazd! Sięgnij gwiazd dla Polski Ludowej! Sięgnij gwiazd dla bratnich narodów socjalistycznych!
Indoktrynacja. Nylonowe fartuchy, tarcze… obowiązkowe lekcje języka „bratniego narodu”. Cel: „aby Polska rosła w siłę”. 1 września, uroczyste otwarcie szkoły, piosenki m.in. Пусть всегда будет солнце, plakaty z gołąbkami pokoju, przemówienia dyrekcji, ważni goście z centrali w osobie pierwszych sekretarzy oraz inni działacze. Nikt nie może zapomnieć komu zawdzięczamy to, że możemy obchodzić naszą uroczystość w Ludowej Ojczyźnie. Wszystko dla budowy nowej, lepszej przyszłości.
Jaka przyszłość spotkała tą placówkę oświatową? Czy ta przyszłość jest tak świetlana jak wizje towarzyszy? Z dostępnych informacji można wywnioskować, że opuszczona szkoła to wynik reformy oświaty i wprowadzenia gimnazjów.
Opuszczona szkoła – fakty.
Szkoła została wybudowana w latach 60 XX w. Uczęszczały do niej dzieci z klas I-VIII. W ostatnim roku funkcjonowania, czyli do czerwca 2003 uczyły się tu już tylko klasy I-III. Utrzymanie szkoły było nierentowne. Dzieci zostały przeniesione do dwóch innych szkół w gminie.
W jednej z wojewódzkich bibliotek cyfrowych można przeczytać artykuł z lokalnego dziennika, z którego dowiadujemy się, że uczniowie wrócą do tej szkoły w styczniu przyszłego roku, czyli w 2004 r. Miało być to wynikiem zaciętej batalii mieszkańców, stworzeniem Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi i walką z władzami gminy o opustoszałą szkołę. Mieszkańcy chcieli powołać szkołę niepubliczną, stowarzyszenie musiało uzyskać pozytywną opinię od delegatury kuratorium oświaty i złożyć w gminie niezbędne dokumenty. Wysiłki okazały się daremne, skończyło się na ambitnych planach.
W innym dzienniku natrafiamy na artykuł z marca 2008. W mniejszym budynku (być może była to sala gimnastyczna) udało się uruchomić świetlicę środowiskową (szukając informacji o szkole natrafiliśmy na portal, który podał nieprawdziwą informację, jakoby świetlica nie przetrwała próby czasu – dementujemy – świetlica nadal funkcjonuje). Remont został sfinansowany ze środków Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, z funduszu Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz ze środków własnych gminy. Właściwy budynek szkoły dalej stał opuszczony. W 2014 r. główny budynek szkoły chciano zaadoptować na mieszkania socjalne, jak widać na naszych zdjęciach nic z tego nie wyszło.
Opuszczona szkoła gościła w swych murach uczniów, w czasie wakacji pełniła rolę schroniska młodzieżowego (co widać na kilku naszych zdjęciach – sala z tapczanami, kantorek z pościelą i złożonymi w kostkę kocami), w czasie wyborów pełniła funkcję komisji wyborczej (ślady po tej funkcji budynku również można dostrzec na naszych zdjęciach) .
Opuszczona szkoła robi niesamowite wrażenie. Mnogość śladów historii wprost powala. Ten urbex z pewnością będzie dla nas niezapomniany.
¹ – zdjęcie z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego (https://audiovis.nac.gov.pl/)
URBEX – luty 2017 r.
Text: Pavko
Foto: Pavko, J., EJKSZ