Opuszczone sanatorium – szpital uzdrowiskowy

urbex opuszczone sanatorium szpital uzdrowiskowy

W malowniczej miejscowości na południu Polski mieści się opuszczone sanatorium. Był to pierwszy murowany budynek w uzdrowisku.

 

Z miejscowością związany był hrabia Potocki, który podczas wycieczki odkrył bogate źródła mineralne w dolinie rzeki. Były to m.in. szczawy chlorkowo-sodowe, żelaziste, bromkowe, jodkowe i siarczkowe. Większość tych wód jest zalecana przy chorobach wieku dziecięcego; układu krążenia, oddechowego oraz trawiennego. Klimat górski z dużą zawartością jodu i odkrycie wód leczniczych spowodowały, że zdecydowano o powstaniu uzdrowiska, które oficjalnie rozpoczęło działalność w 1881 roku. Zbudowano pijalnię oraz mnóstwo pięknych drewnianych willi. Pierwszą kolonię leczniczą dla dzieci zorganizowano już kilka lat po otwarciu uzdrowiska.

urbex opuszczone sanatorium szpital uzdrowiskowy emmy goering

 

Przed wojną budowano kolejne sanatoria, w 1934 roku zaczęto stosować w leczeniu borowinę, a liczba kuracjuszy do 1939 roku sięgała 5000 rocznie. Swoje ośrodki kolonijne miał tu Lwów i Warszawa.

 

Uzdrowisko w tym czasie odwiedzili m.in. arcyksiążę Albrecht, czy stryj cesarza Franciszka Józefa, który mieszkał w sanatorium „Pod Matką Boską”. W księgi pamiątkowe wpisali się również Leopold Staff czy Karol Szymanowski.

 

Miejsce tętniło życiem. W okresie przedwojennym na scenie uzdrowiska występowała Hanka Ordonówna, Mieczysław Fogg czy Zula Pogorzelska.

 

Wybuch II wojny światowej spowodował zamknięcie uzdrowiska. Na działalność pod niemieckim zarządem władze okupacyjne zezwoliły w 1943 roku. Wojna doprowadziła miejscowość do ruiny, jednak po jej zakończeniu przystąpiono do jej szybkiej odbudowy. Uzdrowisko przejęło państwo. Wtedy władze zdecydowały o tym, że będzie przeznaczone głównie na leczenie dzieci.

OPUSZCZONE SANATORIUM

 

Opuszczone sanatorium pochodzi z 1912 roku. Wraz z dwoma nieistniejącymi już dziś obiektami tworzył tzw. „Kolonię Lwowską”. Jego powierzchnia użytkowa to 1101 m2. Podczas wojny przebywała w nim żona Hermanna Goeringa – Emma, chroniona przez funkcjonariuszy SS.

 

W 1960 roku w pensjonacie utworzono oddział przedszkolny, a od 1966 roku sanatorium nosiło imię Marii Konopnickiej. Była to placówka z 60 łóżkami, przeznaczona do leczenia chorób dzieci. Głównie leczono alergie, choroby dróg oddechowych i laryngologiczne, a także choroby krążenia, narządu ruchu i układu nerwowego.

 

W latach 80-tych znany lekarz lwowski wystąpił z inicjatywą zorganizowania w pensjonacie kolonii leczniczych dla biednych dzieci z Lwowa.

 

W 2012 roku sanatorium wystawiono na sprzedaż. Oferta wciąż jest aktualna…

 

Budynek jest w fatalnym stanie technicznym. Ze względu na rozwiązanie konstrukcyjne nie opłaca się go remontować na potrzeby leczenia. Kilka lat temu pojawił się pomysł zorganizowania w budynku domu spokojnej starości, jednak obiekt nadal stoi opuszczony.

 

Taki los spotkał wiele pięknych i zabytkowych willi w uzdrowisku. Pod koniec lat 90-tych część sanatoriów zaczęło podupadać ze względu na niewielką ilość pacjentów. Wiele z nich wymaga modernizacji. Zmieniono także ogólny profil uzdrowiska i większość obiektów została dostosowana do potrzeb leczniczych dorosłych.

URBEX – MAJ 2017 r.

Text: Atlantis

Foto: J., EJKSZ

URBEX GALERIA:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *