Opuszczony szpital na Podhalu

figura Najświętszego Serca Pana Jezusa urbex

Opuszczony szpital – historia

Szpital na Podhalu pierwszego pacjenta przyjął w 1914 roku. Był to 4- letni Rom. Pierwsze wzmianki o planach budowy placówki sięgają już lat 80-tych XIX wieku. Na rzecz szpitala przekazywano pieniądze, prywatne grunty, a do cesarza Austro-Węgier, któremu miasto wówczas podlegało, pisano liczne petycje. Pod koniec roku 1913 Franciszek Józef Habsburg osobiście nadał szpitalowi status publicznego. Od tej pory lecznica nosiła również jego imię. O zgodzie cesarza na otwarcie pierwszego na Podhalu szpitala pisano nawet w wiedeńskiej urzędowej gazecie „Wiener Zeitung”.

 

front figura szpital urbex

 

Na froncie została umieszczona figura Najświętszego Serca Pana Jezusa, która wówczas uważana była za cudowną.

 

krzyż urbex

Szpital od początku był powszechny i finansowany ze środków publicznych. Wkrótce po otwarciu lecznicy wybuchła I wojna światowa. Szpital przyjmował rannych żołnierzy i partyzantów z narażeniem życia personelu. Okres wojenny doprowadził do ogromnych strat finansowych. Po rozpadzie monarchii szpital przestał nosić imię Habsburga.

 

korytarz arkadyurbex

 

Z powodu poważnych zaniedbań sanitarnych w okolicy szerzyły się choroby zakaźne i epidemie, z którymi walczyło 10 lekarzy, głównie narodowości żydowskiej. Upowszechniali oni zdrowy tryb życia i kontrolowali stan sanitarny miasta.

 

sweter urbex

 

II wojna światowa doprowadziła już do kompletnej finansowej ruiny szpitala.

 

 

Budowę nowego kompleksu szpitalnego rozpoczęto w latach 70-tych, tuż obok starego budynku. Była to jedna z największych wieloletnich inwestycji finansowych PRL.

 

Opuszczony szpital Józefa Habsburga w XXI w.

W 2002 roku ostatecznie stary szpital przestał funkcjonować. W 2008 roku część gruntu i budynków szpitala została przekazana uczelni wyższej. Reszta została przekazana w 2011 roku. W sumie uczelnia otrzymała ok. 3,5 ha gruntów wraz z 14 budynkami. 3 lata później powstała zatwierdzona przez Rektora koncepcja zagospodarowania tego wielkiego terenu. Głównymi założeniami było wyburzenie 12 budynków, a pozostawienie dwóch, w tym głównego – frontowego oraz magazynu zaplecza, który miał być obiektem sportowym. Teren wokół budynków miał zostać ogólnodostępnym terenem rekreacyjnym. Rewitalizacja miała zostać sfinansowana ze środków własnych uczelni oraz z funduszy europejskich.

 

wejście szpitala na podhalu

 

Okazało się jednak, że rewitalizacja pochłonie niewyobrażalne sumy pieniędzy. Ekspertyzy budowlane wykazały, że generalny remont tego obiektu po prostu się nie opłaca, a koszt rozbiórki jest bardzo wysoki… Na dodatek – jak w większości przypadków –w momencie oddania przez starostwo terenu budynki zaczęli odwiedzać złodzieje wynosząc wszystko co cenne i przypomina metal. Opuszczony szpital ogołocono tak, że pozostała sama „skorupa”. Kilka lat temu zawrzało, kiedy do sieci trafiło nagranie młodych ludzi, którzy dla zabawy wyrzucali przez okno pozostałe jeszcze w szpitalu części wyposażenia i niszczyli drzwi „z buta”.

 

 

Stan obiektu jest opłakany. W 2010 i 2011 roku kilka budynków zostało dotkniętych pożarem. Mieszkańcy mają bardzo duży sentyment do tego miejsca. Było ono w końcu chlubą miasta. Do ponownego użytku nadaje się jednak tylko budynek frontowy – tak przynajmniej wykazywały ekspertyzy z 2009 roku. Nowy rektor uczelni zapowiedział w 2016 roku, że pierwszym celem jaki chce zrealizować to zburzenie starego szpitala i zbudowanie na jego miejscu nowego kampusu. Nasza ostatnia wizyta potwierdza, że żadne prace nie zostały jeszcze podjęte.

 

oddział położniczy opuszczony szpital

 

W sieci można znaleźć bardzo ciekawe zdjęcia szpitala z lat 30 XX wieku przedstawiające siostry Serafitki przy pracy z pacjentami, wnętrze laboratorium, pracownię rentgenowską, salę operacyjną, pomieszczenie kuchni czy piękny ogród przyszpitalny z fontanną. Dziś trudno byłoby przyporządkować miejsca ze zdjęć z obecnymi pomieszczeniami. Miejscem rozpoznawalnym mogłaby być jedynie sala operacyjna (pozostałości po lampach), prosektorium, czy prawdopodobnie mieszczący się w budynku głównym oddział położniczo – noworodkowy. Na jednym z mniejszych budynków możemy znaleźć szyld „Pracownia patomorfologii i medycyny sądowej”.

 

wanna urbex

 

Pomimo, że stan szpitala jest zły, jego architektura robi wrażenie na tyle, że jest to obowiązkowe miejsce na urbex-mapie.

 

URBEX – marzec 2017 r.

Text: Atlantis

Foto: Pavko & Atlantis

 

URBEX GALERIA – Opuszczony szpital na Podhalu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *