Pałac z kinem został wzniesiony pod koniec XVIII wieku. Prawie sto lat później został rozbudowany zyskując przy tym nieregularną formę w stylu renesansowym.
Budynek pierwotnie powstał w miejscu dawnego pańskiego domu jako dwupiętrowy zamek klasycystyczny. Majątek był wówczas własnością znanego rodu szlacheckiego. W latach 30 XIX wieku dobra przejął niepełnoletni syn pierwotnego właściciela. Po kłótni z żoną popełnił w pałacu samobójstwo – zastrzelił się w środkowym pokoju na I piętrze.
Po samobójczej śmierci właściciela pałac przejął jego syn, który zlecił rozbudowanie obiektu. Do gmachu głównego dobudowane zostały trzy skrzydła, zamykając w ten sposób prostokątny dziedziniec. Czteroboczna wieża z kopułą powstała na początku XX wieku.
Po II wojnie światowej majątek austriacki został skonfiskowany, a pałac z kinem przeszedł na własność gminy. Przez prawie 50 lat działał w nim dom dziecka i szkoła. Gmina odrestaurowała obiekt w 1991 roku, jednak w połowie lat 90-tych władze miasta postanowiły sprzedać pałac z powodu braku środków na jego utrzymanie i dalszy remont.
Pałac zakupił prywatny inwestor. W planach było zorganizowanie w tym miejscu schroniska turystycznego lub hotelu. Szacowany koszt remontu i przekształcenia pałacu w luksusowy hotel ze względu na wpis do rejestru zabytków wyniósłby równowartość ponad 30 milionów złotych. Odnowiona została jedynie elewacja frontowa i dach.
Pałac znajduje się na terenie parku angielskiego o powierzchni ponad 20.000 m². W budynku mnóstwo sal i innych mniejszych pomieszczeń. Przy głównym wejściu, tuż przy schodach z pięknie zdobionymi balustradami znajdują się dwa charakterystyczne piece kaflowe. Na parterze mieści się sala kinowa z fotelami audytoryjnymi, obok pomieszczenie z dwoma projektorami kinowymi. W każdym miejscu znaleźć można porozrzucane stare bilety, a obok sali z projektorami rdzewieje tablica z napisem „Kino”.
Pałac z zewnątrz nie wygląda na opuszczony (elewacja jest w dobrym stanie). Zaraz po wejściu do środka widoczny jest jednak ogrom zniszczeń. Pomimo to imponująca jest ilość i wielkość pomieszczeń – na jednym piętrze znajduje się ich ponad 30! Dzięki temu odnosi się wrażenie chodzenia jak w labiryncie.
Pałac z kinem – URBEX luty 2018 r.
Text: Atlantis
Foto: Atlantis & Pavko
Pałac z kinem – URBEX GALERIA: