Pałac z niebieskimi schodami ma ponad 130 lat. Działały w nim kolejno: seminarium duchowne, obóz przejściowy, szkoła NSDAP, ośrodek ginekologiczny dla obywatelek III Rzeszy, izba porodowa, przychodnia, dom dziecka, szpital pulmonologiczny.
Odwiedzają go eksploratorzy z całego świata. Znany jest głównie z powodu charakterystycznych niebieskich schodów.
Historia obecnej bryły pałacu sięga XIX wieku. Budowla powstała na miejscu poprzedniego, krytego strzechą, wzniesionego jeszcze w wieku XVIII. Gmach w stylu renesansowym o powierzchni 2000 m² stoi w sercu 7 hektarowego parku. Na jego terenie oprócz samego pałacu znajduje się kilka budynków: wielofunkcyjny, administracyjny oraz mieszkalny z basenem.
Dwór co kilka lat zmieniał właścicieli. W okresie międzywojennym w pałacu mieściło się seminarium duchowne. W czasie niemieckiej okupacji rezydencję przekształcono na obóz przejściowy dla osób internowanych oraz rodzin kierowanych na roboty przymusowe. Następnie Ministerstwo Wychowania III Rzeszy założyło w pałacu szkołę Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP). Willa pełniła również rolę ośrodka ginekologicznego dla Niemek.
Po zakończeniu wojny pałac z niebieskimi schodami powrócił do zgromadzenia zakonnego. Jeszcze w 1949 ponownie otwarto tam seminarium duchowne. Działało jednak tylko przez 3 lata. W 1952 roku w Urzędzie do spraw Wyznań opracowany został plan likwidacji niższych seminariów duchownych. W lipcu tegoż roku zespoły władz bezpieczeństwa, liczące niejednokrotnie sto osób, wkraczały do wielu domów zakonnych z oświadczeniem, że mają obowiązek je zamknąć. W ten sposób przestało istnieć wiele seminariów kształcących tysiące zakonników. Zlikwidowane zostało również seminarium w pałacu z niebieskimi schodami. Przez kolejne 6 lat funkcjonował tam ośrodek zdrowia i porodówka.
Przez dwa kolejne lata w pałacu działał dom dziecka, a następnie – najdłużej – szpital pulmonologiczny . Po 30 latach szpital należało zamknąć – nie spełniał norm sanitarnych, a remont pochłonąłby zbyt dużą sumę pieniędzy. Chorych przeniesiono do pobliskiego szpitala.
Pałac z niebieskimi schodami wrócił do zakonników. Na krótko został w nim utworzony dom nowicjacki. Pod koniec lat 90-tych rezydencja została sprzedana.
W planach było utworzenie tam centrum konferencyjnego i restauracyjnego z hotelem, kręgielnią, klubem i strzelnicą. W podziemiach miał powstać gabinet odnowy biologicznej. Rozpoczęto nawet remont. Pomysł nie został jednak zrealizowany.
Na początku roku 2017 pałac z niebieskimi schodami był wystawiony na sprzedaż za 7.200.000 zł (netto). Pod koniec stycznia tego roku został przekazany w darowiźnie spółdzielni z Warszawy, zajmującej się głównie hotelarstwem i innymi obiektami zakwaterowania.
Pałac z niebieskimi schodami URBEX SIERPIEŃ 2017
Text: Atlantis
Foto: J., Pavko
Pałac z niebieskimi schodami – URBEX GALERIA:
Rewelacyjne miejsce na ślubne sesje zdjęciowe