Sanatorium Tuberculosis zostało zbudowane jeszcze pod koniec XIX wieku. Utworzone jako ważny ośrodek leczenia osób z chorobami płuc, zwłaszcza tych z gruźlicą.
Ośrodek powstał jako sanatorium dla kobiet i był częścią kompleksu budynków powstałych w celu leczenia osób z chorobami płuc, zwłaszcza gruźlicy. Położenie na zboczu doliny oraz przy terenach leśnych i świeże, górskie powietrze pozwalało pacjentom na szybszy powrót do zdrowia. Zbudowana została również neogotycka kaplica z wieżyczką i dzwonem z 1906 roku (po II wojnie światowej przekształcona na halę sportową)
Rok po budowie kaplicy powstał budynek główny przeznaczony dla dzieci z chorobami płuc, a kilka lat później dom dziecka z 40 łóżkami oraz szkoła. Budynek główny liczył pięć oddziałów (mogących przyjąć ponad 100 pacjentów), w tym jeden dla najcięższych przypadków zachorowań na gruźlicę. Ośrodek dysponował również laboratoriami i specjalistycznymi gabinetami zabiegowymi, pomieszczeniami pomocniczymi, gabinetem rentgenowskim i blokiem operacyjnym.
Terapie dla pacjentów były konsekwencje prowadzone i pomyślnie rozwijane. Podstawą leczenia zachowawczego były zabiegi – leżenie na leżakach w lesie – nawet zimą.
Ówczesny dyrektor szpitala, który cieszył się wśród pacjentów i personelu ogromną estymą, przyczynił się do zwiększenia świadomości mieszkańców o gruźlicy i chorobach płuc. Prowadził konsultacje dla ludności, kampanie przesiewowe, organizował szczepienia przeciw gruźlicy.
Psychiatria dziecięca
W latach 60-tych XX wieku, po wielu latach pracy, szanowany dyrektor ośrodka zrezygnował z funkcji – stając przed nowym wyzwaniem objął funkcję głównego radiologa w innym szpitalu. Po jego odejściu budynki sanatorium Tuberculosis przekształcono w psychiatryczny szpital dla dzieci i młodzieży i w takiej formie działało przez 30 kolejnych lat. Obok dobudowano wielokondygnacyjne budynki dla personelu. Następnie w sanatorium funkcjonował dom opieki, ale w 2000 roku zostało ostatecznie zamknięte. Kilka lat później kompleks przejął zagraniczny inwestor, ale przez długi czas żadne prace nie zostały na jego terenie rozpoczęte. Pierwszych zmian dokonano dopiero w 2013 – wymieniono okna, naprawiono dach i okryto blachą wieżyczkę kaplicy.
Mimo, że cały zespół budynków podlega ochronie zabytków dziś niszczeje i zarasta.
Sanatorium Tuberculosis – URBEX:
Tekst: Atlantis
Foto: Atlantis & Pavko
Sanatorium Tuberculosis – URBEX GALERIA: