Sporthotel przez wiele lat działał jako sanatorium i ośrodek wypoczynkowy dla górników i pracowników konglomeratu grupującego kilkadziesiąt jednostek organizacyjnych. W skład koncernu wchodziły (oprócz kopalń) także szkoły, zakłady transportowe i służba zdrowia.
Sporthotel powstał pod koniec XIX wieku jako „dom noclegowy” z restauracją – w miejscowości o górniczych tradycjach. Ówczesny właściciel zadecydował, by zainwestować ogromne środki i przemianować noclegownię na hotel. Na starych pocztówkach datowanych na początek XX wieku widnieje już napis „hotel z pensjonatem”.
W okresie międzywojennym budynek powiększono poprzez dobudowanie bliźniaczego skrzydła. Hotel zyskał nową, harmonijną formę. Od tej pory przestał być własnością prywatną i wszedł w posiadanie państwowego ośrodka zakładu ubezpieczeń.
Do 1939 roku funkcjonował jako dom uzdrowiskowy dla pracowników tej instytucji.
Przez cały okres wojny hotel był pod nadzorem zakładu ubezpieczeń. Do samego zakończenia konfliktu światowego działał tam dom dla ewakuowanych uchodźców wojennych.
Po zakończeniu wojny hotel przekształcono na „nocne” sanatorium dla górników, którzy po ciężkim dniu pracy mieli tam możliwość wypoczynku. Następnie obiekt przeszedł gruntowny remont, a w latach 50-tych XX wieku został przejęty przez FDGB – organizację zrzeszającą związki zawodowe. Przez kolejne lata funkcjonował jako związkowy ośrodek wczasowy.
W Sporthotelu powstała samodzielna kotłownia, a w sąsiedztwie kręgielnia na świeżym powietrzu. Wnętrze hotelu było atrakcyjne, choć nie pretensjonalne. Do dyspozycji gości był salon, jadalnia i bawialnia. W hotel wciąż inwestowano, co miało zwiększyć obłożenie bazy noclegowej.
W wyniku zmian ustrojowych i gospodarczych na przełomie lat 80 i 90 federacja związków zawodowych została zlikwidowana. Ośrodki turystyczne – niegdyś pełne wczasowiczów – zaczęły pustoszeć. Wiele państwowych zakładów i nieruchomości zostało wystawionych na sprzedaż.
Sporthotel zakupił prywatny inwestor. W latach 90-tych podejmowano próby przywrócenia dawnej świetności. Hotel reklamował się jako ośrodek dysponujący 50-cioma nowocześnie urządzonymi pokojami i apartamentami. Dostępna była sala konferencyjna oraz restauracja w stylu rustykalnym, a także sala bilardowa, solarium i sauna. Organizowano kolonie i obozy sportowe dla dzieci. W 2001 roku odbyły się zawody hokejowe, w których główną nagrodą był weekendowy pobyt w Sporthotelu. Ostatnie zapiski dotyczące funkcjonowania obiektu są z roku 2005. Nie wiadomo jaka będzie przyszłość hotelu. Okoliczni mieszkańcy przekazali nam informację, że budynek jest własnością rosyjskiego inwestora.
SPORTHOTEL – URBEX KWIECIEŃ 2018
Text: Atlantis
Foto: Atlantis & Pavko
SPORTHOTEL – URBEX GALERIA: