Szpital Panorama zaczęto budować w 1949 roku. Po 6 latach został uruchomiony. Zbudowano go przy lesie, w pięknej górskiej scenerii z myślą o pacjentach z chorobami układu oddechowego.
Placówka dysponowała 165 łóżkami. W formie szpitala pulmonologicznego działał do 1986 roku. Następnie pacjentów z chorobami płuc leczono w innym szpitalu, co wzbudziło w okolicy duże kontrowersje. Wśród chorych było bowiem wielu gruźlików, którzy w Panoramie byli bezpiecznie odizolowani (szpital mieści się na odludziu), a po przeniesieniu do nowej lokalizacji bliżej skupiska ludzi mogli narazić zdrowych na zarażenie.
Następnie w szpitalu Panorama działał dom opieki. Mieszkało w nim 93 seniorów. W 2005 roku pojawiły się pierwsze wzmianki o planach zamknięcia ośrodka. Ze względu na lokalizację brano pod uwagę powstanie w tym miejscu centrum rehabilitacji osób z zaburzeniami odżywiania. W domu opieki pracowało prawie 80 osób. Każdy z nich został zapewniony, że miejsca pracy pomimo zmiany profilu samej lecznicy zostaną zachowane. Niestety te obietnice nie do końca zostały spełnione.
W 2012 roku szpital Panorama wraz z niespełna 40-hektarowym otaczającym go terenem został opuszczony. Mieszkańców domu opieki przeniesiono do nowego budynku w innej lokalizacji.
Dwa lata później pojawił się pomysł stworzenia w tym miejscu laboratorium i stacji kwarantannowej dla przypadków pacjentów wysoce zakaźnych – głównie z podejrzeniem wirusa Ebola, ptasiej grypy czy SARS. Lokalizacja obiektu sprawia, że ryzyko ewentualnego rozprzestrzenienia się wirusa jest dużo mniejsze niż w przypadku umieszczenia takiej stacji w dużym mieście. Byłoby to również szansą na nowe miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Inwestycja pochłonęłaby jednak ogromną sumę pieniędzy, ponieważ budynek musiałby być specjalnie przystosowany.
Sceptycy pomysłu twierdzili, że nie wystarczy umieścić w lesie pacjentów z podejrzanymi chorobami. To ogromne przedsięwzięcie wymagające stworzenia niezwykle wyspecjalizowanej jednostki medycznej. Władze miasta nie chciały komentować sprawy, miały jednak nadzieję, że szpital Panorama otrzyma „drugie życie”. Kwestie reaktywacji placówki (w jakiejkolwiek formie) miały zostać zamknięte do 2015 roku. Nic się jednak nie zmieniło. Budynek nadal stoi opuszczony i powoli niszczeje. Cały pozostawiony sprzęt został wystawiony na sprzedaż. A tego jest mnóstwo: wózki inwalidzkie i toaletowo-prysznicowe, balkoniki, chodziki rehabilitacyjne i inne pozostałości po domu opieki. W jednym z pomieszczeń kurzy się maszyna rentgenowska. Niestety większego zainteresowania zakupem sprzętu nie było – sprzedanych zostało tylko kilka łóżek i wózków.
Nazwa „Szpital Panorama” jest umowna – nawiązuje ona do położenia obiektu. Inspiracją był „Hotel Overlook” (Hotel Panorama) z filmu „The Shining” (Lśnienie) Stanleya Kubricka nakręconego na podstawie książki Stephena Kinga pod tym samym tytułem.
SZPITAL PANORAMA – URBEX PAŹDZIERNIK 2017
Text: Atlantis
Foto: Atlantis, Pavko
SZPITAL PANORAMA – URBEX GALERIA:
Witam
Czy miejsce jest jeszcze aktywne?
Z góry dziękuję za informację.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
Niestety nie wiemy czy miejsce jest w tej chwili aktywne. Szpital odwiedziliśmy ponad pół roku temu. Niedługo po naszej wizycie odbyły się tam ćwiczenia ratownicze. To ostatnia informacja jaką mamy. Pozdrawiamy!